by admin

Bądź gotowy na wszystko i przygotuj elastycznie czas i strukturę wystąpienia 1-10-30!

Jak elastycznie czasowo zaplanować prezentację? Jak być gotowym nawet na to, że wystąpienie zaplanowane na 30 minut będziesz musieć przedstawić… w 1 minutę? Albo w 10 minut?

Reguła przygotowania wystąpienia: spirala 1-10-30 wywodzi się z zasady #pitching

Na początek twój pomysł, na przykład na biznes, albo twój produkt naucz się opisywać w za pomocą trzech chwytliwych, unikalnych cech. To powinno zająć ci około 1 minuty. Czyli dokładnie tyle, ile trwa mityczna podróż w windzie z parteru na 30 piętro.

Słuchacz / inwestor jest zaciekawiony? Pyta o więcej szczegółów?

Wówczas opisujesz swój pomysł szerzej, dodajesz przykłady i dodatkowe historie, które obrazują temat.

Słuchacz / inwestor jest BARDZO zaciekawiony i zaprasza się na lunch?

Świetnie! W 30 – 60 minut w szczegółach prezentujesz #pitchdeck czyli rozbudowany opis twojego pomysłu.

Model spirali 1-10-30 daje niezwykłą elastyczność i swobodę w czasie prezentacji. Pierwsza minuta – wprowadzenie w temat, hak narracyjny i zaciekawienie. Kolejny „cykl spirali” – prezentacja zatacza mniejsze, środkowe koło. Słuchacz dowiaduje się więcej o twoim pomyśle

Ostatnie okrążenie to #storytelling #casestudy i przykłady zastosowania twojego pomysłu.

Masz dużo czasu? Dzięki modelowi 1-10-30 każdy słuchacz, nawet jeśli musi wyjść „wcześniej”, już poznał założenia twojej prezentacji. Teraz jednak możesz dodać kolejne przykłady, opowiedzieć kilka dobrych historii o każdej z unikalnych cech twojego pomysłu. Trochę to inny model, niż: slajdy Powe Point prowadźcie moją prezentację, czyż nie?

Dzięki elastycznej metodzie przygotowania prezentacji już nigdy nie powiesz: Co, zostało mi już tylko 5 minut? No to muszę ominąć połowę slajdów… Niestety miałem mieć więcej czasu ale prowadzący mnie ograniczyli, a poprzedni prelegent przedłużył…

Powodzenia!