Jak wykorzystać schematy i gotowe struktury w storytellingu?
Czy zastosowanie gotowego schematu spowoduje, że nasza historia będzie oklepanym plagiatem? Nie będzie, ale za to jest szansa, że będzie lepiej zbudowana, spójniejsza logicznie i bardziej zrozumiała dla słuchaczy.
Improwizacja jest dobra, gdy jest wcześniej przygotowana
muzycy jazzowi
Jakie są najpopularniejsze struktury opowieści?
Pierwszą z nich znasz na pewno. Rodem z języka polskiego struktura: WSTĘP – ROZWINIĘCIE – ZAKOŃCZENIE. To nie jest oczywiście zły schemat, odpowiada na często zgłaszane potrzeby słuchaczy nudnych wykładów:
Niech to się wreszcie zakończy!
znudzeni słuchacze
Głęboką strukturą WSZYSTKICH opowieści jest poniższa podróż bohatera, opisana w książce Bohater o tysiącu twarzy autorstwa Joseph Campbell
Podróż bohatera
Powyższy graf, koło w którym bohater z szarej codzienności trafia na samo dno by wrócić przemienionym jest najpopularniejszym schematem wielu historii.
To monomit który możemy rozpoznać w przypowieściach biblijnych, historiach Starego Testamentu, filmach Holywood i bestsellerach z księgarni.
- Historia Noego
- Odysea
- Król Lew
- Matrix
- Rocky
Aż trudno w to uwierzyć, czyż nie? Wszystkie te historie bazują na identycznej strukturze opowieści. Dlaczego?
Sztuka jest kradzieżą
Sprawne stosowanie struktur i schematów daje te same efekty, co warsztat muzyka czy artysty. Jednak jak sprawnie nauczyć się struktur i modeli i pozostać kreatywnym? Zobacz poniższy fragment książki: Kradnij jak artysta autorstwa Austina Kleona