by admin

Jak wykorzystać schematy i gotowe struktury w storytellingu?

Czy zastosowanie gotowego schematu spowoduje, że nasza historia będzie oklepanym plagiatem? Nie będzie, ale za to jest szansa, że będzie lepiej zbudowana, spójniejsza logicznie i bardziej zrozumiała dla słuchaczy.

Improwizacja jest dobra, gdy jest wcześniej przygotowana

muzycy jazzowi

Jakie są najpopularniejsze struktury opowieści?

Pierwszą z nich znasz na pewno. Rodem z języka polskiego struktura: WSTĘP – ROZWINIĘCIE – ZAKOŃCZENIE. To nie jest oczywiście zły schemat, odpowiada na często zgłaszane potrzeby słuchaczy nudnych wykładów:

Niech to się wreszcie zakończy!

znudzeni słuchacze

Głęboką strukturą WSZYSTKICH opowieści jest poniższa podróż bohatera, opisana w książce Bohater o tysiącu twarzy autorstwa Joseph Campbell

Podróż bohatera

Powyższy graf, koło w którym bohater z szarej codzienności trafia na samo dno by wrócić przemienionym jest najpopularniejszym schematem wielu historii.
To monomit który możemy rozpoznać w przypowieściach biblijnych, historiach Starego Testamentu, filmach Holywood i bestsellerach z księgarni.

  • Historia Noego
  • Odysea
  • Król Lew
  • Matrix
  • Rocky

Aż trudno w to uwierzyć, czyż nie? Wszystkie te historie bazują na identycznej strukturze opowieści. Dlaczego?

Sztuka jest kradzieżą

Sprawne stosowanie struktur i schematów daje te same efekty, co warsztat muzyka czy artysty. Jednak jak sprawnie nauczyć się struktur i modeli i pozostać kreatywnym? Zobacz poniższy fragment książki: Kradnij jak artysta autorstwa Austina Kleona

Teraz poznaj model HAK NARRACYJNY – ŚWIAT – BOHATER – WYZWANIE – MORAŁ i naucz się rozpoczynać z mocą swoje historie!